02.05.2011
W dniu 12 grudnia 2008 roku Środowiskowy Dom Samopomocy zorganizował spotkanie inicjatywne, promujące ideę hostelu, pod hasłem:
„Hostel jako wsparcie grupowe w usamodzielnieniu osób z zaburzeniami psychicznymi i ich integracji z lokalną społecznością”.
Koszty organizacji spotkania dofinansował Lubuski Urząd Wojewódzki.Spotkanie składało się z trzech części:
1. Wprowadzenie w problematykę – godz. 9-11, Sala Konferencyjna Ratusza (część otwarta dla wszystkich zainteresowanych, wzięło w niej udział 168 osób). W tej części spotkania referaty przedstawiło 6 prelegentów:
inż. Stefan Łyskawa, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, organu prowadzącego ŚDS w Żarach, przedstawił cele spotkania i wprowadził słuchaczy w jego tematykę;
prof. dr hab. Stanisław Kowalik, kierownik Katedry Kultury Fizycznej Osób Niepełnosprawnych, prorektor AWF w Poznaniu, wygłosił referat na temat przyczyn i zasad kształtowania niezależności osobistej w procesie rehabilitacji osób niepełnosprawnych umysłowo. Pierwsza część referatu uwzględniała takie zagadnienia, jak: problemy życiowe osób niepełnosprawnych, koncepcja jakości życia oraz ujęcia teoretyczne przystosowania osób niepełnosprawnych. W drugiej części referatu prof. Kowalik przedstawił konkretne zasady prowadzenia rehabilitacji osób niepełnosprawnych umysłowo, które pozwalają na skuteczne kształtowanie ich niezależności osobistej;
mgr Agnieszka Fetzka, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Żarach, opowiedziała o funkcji hosteli w programie wsparcia osób z zaburzeniami psychicznymi, realizowanym przez ŚDS w Żarach;
mgr Krzysztof Sroczyński, psycholog pracujący w ŚDS, przedstawił zasady funkcjonowania istniejącego od marca 2008 roku hostelu, mającego charakter treningowy, jako formy pracy socjalnej usamodzielniającej osoby niepełnosprawne, jak również film, na którym sami mieszkańcy zaprezentowali swoje życie codzienne w hostelu;
mgr Tomasz Fetzki – pedagog specjalny, przedstawiciel Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Radość Życia”, pracownik Zespołu Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Żarach opowiedział o Communauté de l’Arche, jako o wzorze hostelu dla dorosłych upośledzonych umysłowo niezdolnych do samodzielnej egzystencji, a także o swoich doświadczeniach jako wolontariusza pracującego w takiej wspólnocie;
mgr Grzegorz Mutwil, psycholog kliniczny, kierownik NZOZ Ośrodka Terapeutycznego „PROFIL”, pracownik Oddziału Psychiatrycznego 105 Szpitala Wojskowego z Przychodnią w Żarach, przedstawił możliwości zastosowania hostelu jako formy wsparcia po hospitalizacji psychiatrycznej i w innych sytuacjach kryzysowych.
2. Dyskusja panelowa – Środowiskowy Dom Samopomocy ul. Boh. Getta 19 (część otwarta dla zaproszonych gości, wzięło w niej udział 100 osób).
Druga część spotkania miała postać dyskusji panelowej w trzech grupach problemowych:
· hostel jako metoda usamodzielniania – dyskusję poprowadził mgr Krzysztof Sroczyński,
· hostel jako „dom zastępczy” dla osób z upośledzeniem umysłowym niezdolnych do samodzielnej egzystencji – dyskusję poprowadził mgr Tomasz Fetzki,
· hostel jako forma wsparcia w leczeniu psychiatrycznym – dyskusję poprowadził mgr Grzegorz Mutwil.
3. Część integracyjna - Środowiskowy Dom Samopomocy.
Przy poczęstunku zaproszeni goście mieli okazję nawiązać bliższe kontakty i współpracę z innymi uczestnikami spotkania, wymieniać poglądy, planować wspólne przedsięwzięcia.
Wśród uczestników spotkania byli przedstawiciele władz miasta Żary i Powiatu Żarskiego, kierownicy Środowiskowych Domów Samopomocy, kierownicy i pracownicy ośrodków pomocy społecznej, lekarze psychiatrzy, władze i studenci Łużyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Żarach, przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych, osoby z zaburzeniami psychicznymi i ich rodziny.
W trakcie spotkania w Ratuszu i w siedzibie ŚDS wystawiane były prace wykonane przez uczestników hostelu. Opracowano i wydrukowano folder z informacjami o hostelu oraz ze skrótami referatów prelegentów (500 sztuk). W organizacji i obsłudze spotkania uczestniczyli wolontariusze MOPS, a także uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Żarach.
Z informacji zwrotnych, jakie dotarły do ŚDS po zakończeniu spotkania wynika, że było ono ważnym doświadczeniem, szczególnie dla osób z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin. Wyznacznikiem tego jest inicjatywa utworzenia przez nich grupy wsparcia.
Z kolei przedstawiciele innych ośrodków wsparcia (w tym ŚDS-y) wykazują zainteresowanie utworzeniem podobnych placówek przy wykorzystaniu doświadczeń i metody pracy stosowanej w żarskim hostelu.