Ostatnio dodane

Mapki lokalizacji

Aktualności

Biuletyn Informacji Publicznej
05.05.2015
W dniu 10.04.2015 Stanisław Majdański oraz Elżbieta Anzlik, specjaliści terapii uzależnień zatrudnieni w MOPS Żary przeprowadzili na terenie boiska wielofunkcyjnego znajdującego się przy ulicy Pszennej w Żarach zajęcia profilaktyczno-edukacyjne z młodzieżą korzystającą z w/w obiektu. Spotkanie odbyło się zgodnie z założeniami programu pn. „W zdrowym ciele – zdrowy duch”.
27.04.2015
Zarząd Województwa Lubuskiego ogłasza I otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych w 2015 r. na terenie województwa lubuskiego w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.
09.04.2015
 
Pytanie Pana Norberta Królika z Gazety Regionalnej z dnia 08-04-2015r.
 
Mieszkańcy Kunic są oburzeni wypowiedziami kierowników i dyrektorów miejskich placówek na komisjach ogólnospołecznej i oświaty przyrównującymi Kunice do getta oraz nazywanie ich społeczności trudną do zaktywizowania i specyficznym środowiskiem, w którym zainteresowaniem się cieszą tylko te imprezy, w których występują kuniczanie. Czy w związku z tym Katarzyna Pękala, Beata Kłębukowska i Roman Krzywotulski przeproszą mieszkańców Kunic za swoje wypowiedzi?
 
Odpowiedź Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarach- Katarzyny Pękali z dnia 09-04-2015r.
Żary, dnia 9 kwietnia 2015 r.
 
OŚWIADCZENIE
W odniesieniu do artykułu zamieszczonego w Gazecie Regionalnej z dnia 3 kwietnia 2015 r. pt.: „Kunice to getto?” informuję, że cytowane słowa nie są moimi. W mojej wypowiedzi podczas spotkania Komisji Ogólnospołecznej, która odbyła się w dniu 24 kwietnia 2015 r. nie nazwałam Kunic – gettem. Tematem, który referowałam podczas w/w komisji były patologie i wykluczenie społeczne oraz przeciwdziałanie tym zjawiskom na terenie naszego miasta. Stwierdzenie „getto” zostało wyrwane z kontekstu mojej wypowiedzi i wykorzystane w celu nadania tytułowi w/w artykułu charakteru „sensacji”.  
Omawiając problemy wykluczenia społecznego na naszym terenie postawiłam tezę występowania tzw. „getta socjalnego” przy ul. Okrzei – bloki socjalne i przy ul. Powstańców Wlkp. – osiedle socjalne. Na terenie wskazanych przeze mnie bloków socjalnych występuje bardzo duża liczba osób, rodzin wykluczonych społecznie, które są podopiecznymi naszego ośrodka. Podkreślam, że nie było to stwierdzenie o pejoratywnym zabarwieniu. Osobiście jestem przeciwnikiem tworzenia tzw. enklaw społecznych, ponieważ moim zdaniem dochodzi wtedy do stygmatyzacji części społeczeństwa. Pojęcie „getto socjalne (społeczne) jest pojęciem naukowym i w takim charakterze jest używanym przeze mnie. Pojawia się ono również często w literaturze związanej z zakresem pomocy społecznej. W ujęciu socjologicznym jest to wyodrębniony w przestrzeni miejskiej obszar, który można opisać za pomocą specyficznych, jemu tylko właściwych cech. Charakteryzuje się wyraźną odrębnością przestrzenną, względnym podobieństwem statusu mieszkańców, odczuwaniem enklawowości (wyłączenia) zarówno przez mieszkańców, jak i obserwatorów spoza badanego obszaru oraz niską przenikliwością pomiędzy obszarem wyłączonym a światem otaczającym.
W swojej wypowiedzi wskazałam również szereg działań Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarach związanych z przeciwdziałaniem patologiom i wykluczeniu społecznemu wśród dzieci i młodzieży. Wskazałam min. fakt wybudowania przez ośrodek w ramach realizowanego projektu systemowego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej trzech placów zabaw przy ul. Powstańców Wlkp., ul. Okrzei i ul. Słowackiego, na terenach szczególnie zagrożonych wykluczeniem społecznym. Poinformowałam również, że w okresie letnim od kwietnia do października każdego roku funkcjonuje w MOPS przy ul. Pszennej w Żarach boisko wielofunkcyjne dla dzieci, gdzie zatrudniony jest trener, który prowadzi z dziećmi i młodzieżą zajęcia sportowe, a specjaliści do spraw uzależnień MOPS prowadzą zajęcia nt. zagrożeń wynikających z uzależnień od alkoholu, nikotyny, narkotyków i dopalaczy. Kolejnym przedstawionym działaniem ośrodka było otwarcie we wrześniu 2014 r. Świetlicy Środowiskowej „Piątka” w Sali Widowiskowej LUNA przy ul. Okrzei w Żarach, gdzie opieką ośrodek objął 20 dzieci z okolicznych szkół. Mowa również była o planach utworzenia podobnej świetlicy w Kunicach przez Stowarzyszenie „Serwus”. Podkreśliłam potrzebę utworzenia świetlicy dla dzieci w tym właśnie rejonie naszego miasta.
Podsumowując pragnę stwierdzić, że dziennikarz świadomie, bądź nie, wykorzystał wyjęte z kontekstu słowo w celu spreparowania „sensacji”. Pragnę podkreślić, że moją intencją jako pracownika pomocy społecznej jest dbanie o poprawę jakości życia osób wykluczonych społecznie a nie alienacja środowisk. Działania ośrodka skupiają się na integracji społecznej na wielu płaszczyznach, czego przykładami są prowadzone przez nasz ośrodek projekty, ośrodki wsparcia i szereg innych działań przez nas podejmowanych.
„Kunice to getto?” jest sformułowaniem dziennikarza Gazety Regionalnej.
 
Katarzyna Pękala
Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarach
08.04.2015
Dnia 01.04.2015 r. nasza grupa obchodziła Wielkanoc. Z tej okazji uczestnicy wraz z opiekunami wspólnie przygotowali poczęstunek.
31.03.2015
W dniu 20.03.2015 roku w ramach realizowanego projektu EFS współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej zorganizowano Konferencję podsumowującą projekt.
13.03.2015
Dnia 11.03.2015 r. nasza grupa świętowała wspólnie Dzień Kobiet i Mężczyzn.